Bemutatkozás

Mandula fák

Az ültetvény földrajzi elhelyezkedése és közgazdasági környezete

A terület Pécstől 4 km-re a Siklós-Harkány felé kivezető 58-as főúttól 300m távolságra, Pogány és Pécsudvard felé vezető mellékutak között az autópálya kivezető szakaszától 500 méterre helyezkedik el. A vállalkozás 50 ha területen 17 ha mandula és 33 ha dió ültetvényt takar.


Teljes térkép megtekintése

A vállalkozás általános adatai, létrejöttének körülményei

  • Név: Négy Cédrus Kft.
  • Székhely: 7627 Pécs, Muskotály utca 8.
  • Telephely: 7666 Pogány-külterület hrsz. 0168/31/A
  • Tevékenység jellege: Héjasgyümölcs termesztés

A magyar mezőgazdaságban a gyümölcstermesztésnek nagy múltja van, a jelen nem problémamentes, de színvonalasnak mondható, és bízunk abban, hogy ennél kedvezőbb, jövedelmezőbb jövő elé nézünk.

Az elmúlt évek megváltozott piacgazdasági igényei jelentősen módosították az élelmiszer-gazdaságot, ezen belül a gyümölcstermesztést. A tulajdonviszonyok változásával a társadalmi igényeket a szövetkezetek, a családi- és a társas gazdaságok elégítik ki, melyek egyre inkább felértékelődnek. Ilyen családi- és egyben társas vállalkozás a Négy Cédrus Kft.

Hazánk klimatikus adottságait figyelembe véve, míg a dió a „királyi” gyümölcsfa az ország területén szinte mindenhol megtalálja a szükséges életfeltételeit, addig a mandula megfelelően, csak mikrokörzetekben termeszthető. Földrajzi szempontból erre alkalmasak a Dunántúl és az Északi –középhegység egyes részei, valamint a Mecsekalja. Ezekre az ismeretekre alapozva és a helyi adottságokat kihasználva indítottuk vállalkozásunkat igen hosszú előtanulmányozás alapján 1998-ban.

A termőhelyet klimatikus-, domborzati- és talajtani tényezők határozzák meg, melyek önálló szerepük mellett együttesen hatnak a növényekre, valamint hosszabb-rövidebb távon többé-kevésbé egymásra. A termőhelyi optimumnak elsődleges szerepe van a termesztésben, mivel kedvezőtlen termőhelyi körülményt nem lehet pótolni sem kiváló agrotechnikával, sem kiváló minőségű szaporítóanyaggal.

A gyümölcsösök számára két szempontból is fontos a termőhely:

  • Minden növény a tőle elvárható maximális teljesítményt csak a neki megfelelő ökológiai feltételek mellett tudja realizálni, és
  • Az ültetést megelőző döntés évekre determinálja a gyümölcstermelés lehetőségeit.

A telepítést a kizárólag hazai nemesítésű dió és mandulafajtákkal valósítottuk meg

  • Mandula esetében a helyes fajtaválasztás meghatározza az ültetvény várható jövedelmezőségét, mivel alapvető feltétel a fajták közötti kölcsönös és jó megtermékenyülés. A mandulavirágok teljes önmeddősége miatta a saját-, a szomszéd- és azonos fajtához tartozó egyedek virágporával nem termékenyülnek meg. Ezért a kötődéshez, legalább két, egy időben virágzó és kölcsönös megtermékenyülési készséggel rendelkező fajta szükséges. Ha ez a feltétel nem teljesül, a rovarmegporzás eredménytelen lesz.

  • Dió esetében a fajtaösszetétel megtervezésénél a dió szaporodás-önszabályozó tulajdonságát kellett figyelembe venni, nehogy túlporzódás következtében az ültetvény terméketlenné váljon. Ha túl sok az ültetvényben a pollenadó fa és túl sok pollen kerül a bibére, a nővirág a virágzást követő második héten elhal, így termés sem fejlődik.

Alkalmazott agrotechnika

Az ültetvényben az integrált termesztés szempontjainak is megfelelően füvesített, ebből következően gyomírószert sem használunk. Az ültetvény nem öntözött. A túl gyakori és drasztikus talajműveléssel rontanánk a feltalaj szerkezetét, ezért az integrált gyümölcstermesztés alapelveinek jobban megfelelő tavaszi talajlazítást alkalmazzuk.

Növényvédelem

Az integrált termesztés fő pillére az integrált növényvédelem. Az ökológiai szemlélet meghonosodása az integrált növényvédelemmel kezdődött, s ezen keresztül vált átfogó rendszerré az egész termesztésben. Az ökológiai szemléletű integrált termesztés a fenntartható fejlődés keretei között a jobb életminőség és a nagyobb környezetbiztonság elérését szolgálja. A környezetkímélő növényvédelem alkalmazásával elsődleges szempont, hogy legkevésbé károsítsuk az ember egészségét, őrizzük meg a természet sokszínűségének fennmaradását.

Ehhez kapcsolódóan a telepítés előtt elvégeztük a gyümölcsös környezetének kialakítását:

  • A gyümölcsös mellett meghagytuk az eredeti flórát, mert ezek búvóhelyei a hasznos élőszervezeteknek.
  • A kártevők pusztításában jelentős szerepet játszó madárfajok (pl. cinege, ragadozó madarak) számára madárodúk és ülőfák kihelyezése történt.

A termőre fordulást követő időszaktól fontos teendőnk a mai napig az ültetvény környezet-higiéniájának fenntartása:

  • A fertőzött ágak lemetszése, a nyesedék megsemmisítése, az előző tenyészidőszakból a fákon maradt termések eltávolítása
  • Kéregtisztogatás, kéregkezelés
  • Gyomosodás megszüntetése a gyümölcsös határterületén is
  • Szellős lombkorona kialakítás, így a betegségek fertőzése kevésbé alakul ki
  • Kerüljük a nitrogén trágya túlzott alkalmazását, mert a laza szövetű lomb kevésbé ellenálló a kórokozókkal szemben

Az előre elkészített növényvédelmi terv, csak segédanyag, mert kedvezőtlen időjárás vagy a kórokozók felszaporodása esetén eltérünk, esetleg több, gyakoribb permetezést iktatunk be, de fordítva is igaz: csak akkor védekezünk vegyszeresen, ha az indokolt. Mindenképpen kerüljük a rutinszerű, túlzott óvatosságból végzett permetezéseket.

Összefoglalva: növényvédelmünk nem csak kizárólag vegyszeres permetezésre korlátozódik, az említett és felsorolt „mechanikai” műveletek együttes alkalmazásával érünk el megfelelő eredményt és egészséges gyümölcsöst. Állandó kapcsolatban állunk a Baranya Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat munkatársaival. Rendszeresen ellenőrzik az ültetvény állapotát növényvédelmi és vegyszerfelhasználás szempontjából, mivel az integrált termesztésben csak zöld és egyes sárga jelzésű növényvédő szereket használhatunk.

Betakarítás

A szüret több mint a termés leszedése. A gyümölcs-betakarítása a gyümölcstermesztés legmunkaigényesebb folyamata. A szedési idő általában szoros, rövid idő alatt nagy mennyiségű termést kell leszedni, hiszen a betakarítás módjától nagymértékben függ a termés minősége. Az a jó, ha se nem korán, se nem későn takarítunk be.

  • Korai szüret hátránya: nem jó íz (illat, aroma), súlyveszteség, héjbarnulások.
  • Késői szüret hátránya: veszteség, rövidebb tárolhatóság, nagyobb mértékű hullás. Ha késünk a szürettel, a gyümölcs már a fán az öregedés folyamatába kerül.
  • Mandula: általában szeptemberben szedhető, amikor a terméshéj felreped és felnyílik.
  • Dió: a fán lévő termés 90%-ának zöld burka felreped. Érése akár hetekig is eltarthat.

Mind a dió, mind a mandula esetében a fán lévő terményt géppel szüreteljük. Az elő- és utóhullás kézi szedése azonban elkerülhetetlen a megfelelő gyümölcsminőség érdekében.

Szárítás

A leszüretelt és zöld burkától megszabadított diót és mandulát szárítani kell. Hazánk éghajlata mellett a napon szárítás esetleg a korán érő fajoknál valósítható meg Legmegfelelőbb a mesterséges szárítás, vagyis szárítóberendezés alkalmazása. 2006 óta a vállalkozás saját üzemcsarnokkal, 2007 óta pedig feldolgozó gépsorral és saját szárítóberendezéssel rendelkezik. A szárítást nem fosszilis energiával, hanem vegyes tüzelésű kazánból nyert meleg levegő befúvásával, 80/50/32°C-on, végezzük. A kazánt a metszésből keletkező nyesedékkel üzemeltetjük.

A dió és mandula törése

A szárított és osztályozott mandulát géppel lehet törni, de a keményhéj és a magbél válogatása a megfelelő minőség érdekében kézimunka igényes. A dió törése és válogatása kézzel történik, csak így lehet megfelelő minőséget produkálni. 2010 óta első sorban héjasan értékesítjük mindkét gyümölcsfajtát.

Néhány gondolat…

A nemzetközi piac telítettnek mondható. A hazai mandulának és diónak elsősorban kaliforniai mandulával és dióval kell versenyeznie. Ez a kedvezőtlen hatás nemcsak hazánkra, hanem más mandulatermesztő országra is érvényes, hiszen Kalifornia évről-évre nagy mennyiségű áruval jelenik meg a nemzetközi piacon.

A kaliforniai mandula és dió magbél kihozatala 60%-os, íz anyaguk azonban meg sem közelíti a magyar gyümölcsét. Szerencsére az elmúlt években előtérbe került a jobb minőség, vagyis fontossá vált a beltartalmi érték, az igényesebb termék érdekében van kereslet a jobb minőségű magyar termésre.

Egy Pannóniában nőtt mandulafáról

„Még boldog szigetek bő rétjein is csoda lenne
Nemhogy a Pannon-föld északi, hűvös rögein
S íme virágzik a mandulafácska merészen a télben,
Ám csodaszép rügyeit zúzmara fogja be majd.”

Janus Pannonius (1434-1472)